Historie vůní

31. březen 2010 | 11.50 |
› 

      Slovní spojení per fumum (skrz kouř) napovídá, že se člověk řídil vůněmi odpradávna. Vůně dokáže okouzlit lidskou duši, ale také nalákat smysly a podráždit chuťové buňky. Toho si všiml již pračlověk – co vonělo jeho nosu, to bylo dobré a záhy zjistil, že páchnoucí věci jsou nepříjemné či nepoživatelné. Dříve vůně a pachy plnily roli funkční, byly důležité pro přežití. Dnes hraje estetika hlavní roli.

      Babylón byl největším obchodním centrem starověkého světa. Slovem parfém se označovali libé vůně linoucí se z kadidla. V mnoha kulturách byly parfémy součástí náboženských obřadů. Ve starověkém Egyptě se využívalo kadidla s myrhou pro obřady, ale i k lékařským účelům. K rostlinám, jež hrály v obřadech našich předků hlavní roli, patří kadidlovník, jalovec, různě druhy cypřišů a vůně z cedru. Egypťané milovali kosmetiku, práce s parfémy byla tedy ve starověku ceněným řemeslem. V době faraonů se z květů vyráběly vonné esence, které se rozmíchaly v oleji nebo tuku a byly používány jako parfémy, ale i jako balzamovací prostředky. Speciálním druhem kosmetiky v Egyptě byly voňavé masti, které se používaly kuriózním způsobem. Vznešení Egypťané si homole s mastí dávali během hostiny na hlavu. Homole byla přikrytá obvykle černou parukou, mast se postupně rozpouštěla a stékala na vyholenou hlavu, přičemž chladila a voněla.

      V ranném středověku Arabové rozvinuli techniku destilace rostlin a rozvoj parfémů zaznamenal velký pokrok. Tato technologie umožnila výrobu éterických olejů a vonných vod (růžová voda), které byly užívány pro nejrůznější účely (osvěžovače do místností, na prádlo i k toaletním potřebám). 

flakon 2flakon    

      Do Evropy byl poprvé jako novinka zaveden parfém francouzskou královnou Kateřinou Medicejskou.

Parfémy a vonné prostředky se po pádu Říma staly téměř nedostupným artiklem. Lidé z Evropy si však žádali stále nové vůně a parfémy. O jejich dovoz se staraly hlavně Benátky. Umění destilace se stále rozvíjelo, byla objevena aqua vitae, tedy koncentrovaný alkohol.Tato surovina byla pro výrobu parfémů nepostradatelná.

      Po roce 1492 obohatil Nový svět nejen Evropu ale i ostatní světadíly o další nové parfémy. Přes Atlantský oceán se rozvíjel obchod s voňavými květy a rafinovanými parfémy. V období renesance postupně upadala osobní hygiena a tím rostla spotřeba parfémů a zvyšovala se i jejich výroba. Centrem výroby se stalo město Grasse na jihu Francie.

      Další revoluce ve vývoji parfémů nastala na přelomu 17. a 18. století , kdy na scénu poprvé vstoupila kolínská voda (1710 – dostala jméno po městě Kolín).

V devatenáctém století se začaly parfémy vyrábět průmyslově. Rozvoj organické chemie vedl k výrobě organických vonných látek. Hitem se stalo především mýdlo – symbol čistoty a zdraví. Již více než sto let jsou parfémy spíše prostředky diskrétní péče o naší krásu. Vývoj vůní a parfémů nekončí a ani současných 60 tisíc vůní není číslem konečným.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře